Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003

Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003 to specjalny podręcznik, który został opracowany z myślą o programistach. Podręcznik zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące konfiguracji i programowania dla systemu JVM1650BB003 firmy GE. Podręcznik zawiera również informacje dotyczące optymalizacji i kontroli systemu, a także informacje na temat sposobów tworzenia bezpiecznych, niezawodnych i niezawodnych aplikacji. Podręcznik jest niezbędny dla programistów, aby móc w pełni wykorzystać potencjał systemu JVM1650BB003.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki programowania? Zanim postawisz swoje pierwsze kroki, warto dobrze rozpoznać grunt. Co to jest właściwie programowanie? Jak nauczyć się programowania od zera? Od czego zacząć naukę programowania?

Niezależnie od tego, co sprawiło, że chcesz podjąć się nauki programowania - czy ktoś Cię do tego przekonał, czy był to Twój własny pomysł, a znajomi wręcz odradzali taki scenariusz - branża IT czeka również na Ciebie. Oczywiście o ile nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne, by do niej dołączyć. Ścieżek rozwoju jest bardzo dużo, pytanie, którą wybrać? Na początek krótki, darmowy test:

Darmowy test predyspozycji

Wybór języka programowania na start może być ciężkim zadaniem. A pytania mnożą się z każdym kolejnym krokiem: Jak programować? Jak zacząć się uczyć programowania? Kodowanie dla początkujących. Początki kodowania - to tylko wybrane frazy spośród tych najczęściej pojawiających się w wyszukiwarkach. O odpowiedzi nie jest jednak tak łatwo, bo jest ich tak dużo, że często trudno mieć pewność, która jest właściwa.

Co to właściwie jest programowanie?

Programowanie to - zgodnie z definicją - proces tworzenia programu komputerowego realizującego konkretne zadania. Wszystko jest zawarte w kodzie źródłowym, który musi zostać napisany w jednym z języków programowania. Ile jest takich języków? Tak do końca policzyć się tego chyba nie da, bo świat nowych technologii to żywy, dynamiczny organizm, ale możemy przyjąć, że obecnie istnieje ok. 700 aktywnych języków programowania. Jednocześnie spośród nich jest “tylko” 50, w których się faktycznie pracuje.Pół setki to nadal bardzo dużo, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero chce się zacząć uczyć kodowania. Przy wyborze można się kierować rankingami popularności. Są one tworzone na podstawie opinii samych programistów, ale także pracodawców. Oto jedno z wielu możliwych źródeł:

Raport Stack Overflow: Java Script 9. rok z rzędu najczęściej używanym językiem

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy kodowanie jest dla Ciebie, jest po prostu zmierzenie się z jakimś kodem. Zawsze w ten sposób praktyczny daje zdecydowanie lepszą odpowiedź, czy to jest w ogóle dobry pomysł na siebie. Dzięki temu łatwiej znaleźć swoją ścieżkę. Przygotowanie teoretyczne też się jednak przyda, nawet jeśli chodzi o absolutne podstawy. Jak znaleźć na to wszystko czas? W jaki sposób ułożyć swoje życie, żeby tę naukę w ogóle móc realizować. Bo nie ukrywajmy się czasu na naukę po prostu tutaj trochę trzeba. Ale dlaczego w ogóle warto się uczyć programowania?

Nauka programowania od zera - czy jest to możliwe?

Rozwój

Programowanie jest jak pisanie i czytanie, a rewolucja cyfrowa od dawna jest już faktem. Otaczają nas urządzenia, aplikacje, kody, które unoszą się dosłownie w powietrzu (Wi-fi, Bluetooth). Każdy, kto ma tę świadomość i choć podstawową wiedzę na temat ich działania, ma zarazem bardziej stabilną pozycję na rynku pracy, a tak naprawdę w całym obecnym świecie. A jeśli jeszcze wie, jak się takie programy tworzy, ma szansę na naprawdę niezłe miejsce w szeregu. I co ważne, cała branża IT nieustannie się rozwija. A zatem każdy, kto do niej dołączy, nie ma wyjścia i musi się rozwijać wraz z nią. W tym kontekście kodowanie dla początkujących można uznać jako rozsądny krok w kierunku bardziej stabilnej przyszłości.

Branża IT

O tym, że sektor nowych technologii cały czas cierpi na niedobór specjalistów, powszechnie wiadomo. Branża IT szuka jednak nie tylko programistów, ale całej rzeszy innego rodzaju ekspertów, np. testerów oprogramowania, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, data engineerów czy data scientistów.Jak wynika z najnowszych danych Devire, o które poprosiła Kodilla. com, aż 48% ekspertów otrzymało w ciągu ostatniego roku ofertę pracy od firmy z branży IT, która nie posiada biura czy przedstawicielstwa w Polsce. Jeszcze kilka lat temu zagraniczne organizacje nie były otwarte na tego typu współpracę, a teraz same szukają pracowników w Polsce lub starają się pozyskać partnera biznesowego w postaci firmy, która jest w stanie dostarczyć wymagane zasoby. W tym drugim przypadku zagraniczne spółki często korzystają z usług outsourcingu IT, zatrudniając tzw. kontraktorów.

Zarobki w branży IT

Na 20-procentowy wzrost wynagrodzeń mogli liczyć seniorzy w branży IT w pierwszym półroczu 2021 r. - wynika z raportu Just Join IT. Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedlał także również Barometr ITX (przygotowywany przez JJIT) - badający nastroje programistów i prognozy rozwoju branży. W jednym z badanych miesięcy odnotowano, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rosło u 65% firm, a 77% z nich zadeklarowało wzrost zatrudnienia.

Jednym z coraz popularniejszych stanowisk jest Data Scientist. Jest to związane z szerszym zjawiskiem, z którego wynika, że w 2021 roku wzrosło ogólne zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru analityki danych (Data Analystów, Data Engineerów i Data Scientistów). I to o ponad 200% w stosunku do lat ubiegłych. Wśród nich jest właśnie Data Scientist. Jak twierdzą eksperci Devire, w trakcie rozwoju kariery tego specjalisty jego wynagrodzenie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Według raportu Devire Przegląd Wynagrodzeń 2021 specjalista na stanowisku Data Scientist zarobi średnio 16. 500, 00 PLN brutto. Z kolei junior otrzymuje pensję w wysokości ok. 10. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć seniorzy z kilkuletnim doświadczeniem, którzy zarobią nawet 24. 500, 00 PLN. Warto zwrócić uwagę na skrajności - doświadczeni liderzy mogą oczekiwać płacy w wysokości 40. 000, 00 PLN brutto.

Od doświadczenia zależne są także zarobki front-end developerów. W 2022 roku pensje programistów front-end (według serwisu Wynagrodzenia. pl) określono tak:

"Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 8 180 PLN brutto. Co drugi front-end developer otrzymuje pensję od 6 500 PLN do 10 800 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych front-end developerów zarabia poniżej 6 500 PLN brutto. Na zarobki powyżej 10 800 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych front-end developerów. "

Kto w takim razie powinien zdecydować się na naukę programowania?

Czy nauka programowania jest dla każdego? A czemu nie? Nikt przecież nie mówi, że podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki musisz od razu aplikować do dużej korporacji na stanowisko seniorskie. Wszystko przyjdzie z czasem. Najważniejsze, żeby w ogóle zacząć.

Przyszli programiści

Gdzie mogą pracować programiści? Obecnie już właściwie wszędzie. To już nie tylko banki, linie lotnicze, fundusze inwestycyjne czy korporacje ubezpieczeniowe. To również software house’y, w których powstaje oprogramowanie dla zewnętrznych klientów, ale także małe startupy, a do tego cała gama firm z niemal każdej dziedziny gospodarki.

Inne branże

Specjalistów IT szukają ich też branże, które jeszcze kilka lat temu nie miały z tym sektorem wiele wspólnego. Wystarczy wspomnieć wszelkie dziedziny związane ze służbą zdrowia czy farmację, ale także cały sektor e-commerce. Jakiś czas temu analizowaliśmy oferty dużych firm spoza IT i znalazły się w nich takie korporacje jak PLL LOT, KGHM ale także Kompania Piwowarska. Wszystkie chcą zatrudnić programistów.

Oto 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Czy mają oferty dla programistów?

Hobbyści

Oczywiście programować można również po godzinach pracy i wcale nie trzeba z tym wiązać swojej kariery zawodowej. Tworzenie kodu może być dla niektórych świetną zabawą. W zależności od tego, jakie masz pasje, możesz zaprojektować własną aplikację, którą potem pokażesz swoim znajomym. A może wolisz stworzyć swoją własną grę? W końcu i tak spędzasz przy tego rodzaju rozrywce wiele czasu. Osoby początkujące, które chciałyby sprawdzić się w tworzeniu prostego kodu, zapraszamy do naszych darmowych wyzwań programistycznych:

Od czego zacząć naukę programowania? Wybór formy nauki

Jak zacząć programować? Oto lista 5 miejsc, z których można czerpać wiedzę na temat programowania: studia, bootcampy programistyczne, darmowe materiały na YouTubie, kursy wideo, książki.

Nauka programowania na studiach

Zdecydowanie najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Będąc na studiach przez te 5 lat po pierwsze zetkniesz się z różnymi technologiami i zagadnieniami, a po drugie poznasz ludzi, z którymi będziesz przebijać się przez wspólne projekty i ćwiczenia. Studia zdecydowanie nadal zapewniają najszerszy obraz tego czym jest IT. Mają niestety taki minus, że bardzo długo trwają. Następną rzeczą jest to, że nauka programowania stanowi jedynie część materiału i na wielu kierunkach i uczelniach tematy przerabiane na zajęciach nie mają nic wspólnego z tym czym rzeczywiście będziecie się zajmować po otrzymaniu dyplomu.

Bootcampy online

Bootcampy powstały w odpowiedzi na potrzeby pracodawców z branży IT. Są to kursy zwykle trwające między parę miesięcy do ok. Roku. W wielkim skrócie starają się wyciągać ze studiów tylko tą wiedzę, która będzie Ci potrzebna w pracy i szkolić swoich kursantów tak, aby później wpasowali się w realia rynku. Bootcampy są zazwyczaj bardzo intensywne, nastawione na praktykę i wymagają sporo samozaparcia i systematyczności. Materiał obejmuje nie tylko podstawy programowania, ale również naukę technologii, które realnie się przydadzą w przyszłej pracy programisty. Część oferuje możliwość przejścia w całości takiego szkolenia przez internet, więc można ją połączyć z pracą lub opieką nad dzieckiem. Minusem bootcampów jest to, że wymagają sporo pracy.

Darmowe materiały do nauki programowania w sieci

Mamy XXI wiek, jeśli na jakiś temat nie ma tutoriala na YouTubie to prawdopodobnie problem nie istnieje. Dokładnie tak samo jest z nauką kodowania. Materiałów jest więcej niż jesteś w stanie przerobić i chociaż różnią się jakością to każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o najpopularniejsze języki będziesz mógł wybierać filmy garściami. Zdecydowaną zaletą tej formy nauki programowania jest jej dostępność. Potrzebujesz tylko dostępu do internetu i trzech wiader czasu. Problem w tym, że materiały zwykle są nie usystematyzowane w sensie merytorycznym, ale też różnią się od siebie jakością. Nie ma też zwykle żadnej opcji na feedback jeżeli już coś Ci się uda napisać na ich podstawie. Tak czy inaczej poniżej zostawiamy parę linków do miejsc, które polecamy jeśli szukasz darmowych kursów, to dobry sposób żeby spróbować różnych rzeczy zanim zdecydujesz się na studia czy bootcamp.

 • https://kodilla. com/pl/darmowe-kursy-programistyczne/
 • https://developer. org/pl/
 • https://www. com/
 • https://www. org/
 • http://thecodeplayer. com/
 • https://stackoverflow. classcentral. com/subject/cs</p>" rel="nofollow">https://www. com/subject/cs

Nauka programowania poprzez kursy wideo

Bardzo popularna forma nauki programowania od podstaw. Takie kursy zazwyczaj kosztują grosze (na Udemy promocja -93% trwa chyba cały rok) i oferują bardziej usystematyzowaną wiedzę niż darmowe materiały. Kursy na takich portalach zazwyczaj opierają się na serii filmów, w których wykładowca prowadzi Cię za rękę przez nieznany temat. Minusem tego rozwiązania jest powierzchowność. Kursy ogląda się świetnie, masz wrażenie, że nauka programowania z popcornem na kanapie jest taka łatwa i przyjemna, a Ty wszystko łapiesz, natomiast istnieje spora szansa, że z oglądania 30h wykładu o Javie zapamiętasz tylko procent. Brak też najważniejszego - PRAKTYKI. Programowania uczy się programując, a nie patrząc jak inni programują. Podobnie jak w przypadku darmowych materiałów brak też, code review, czyli kogoś, kto rzuci okiem czy Twój kod działa, i dlaczego nie. Jeżeli masz dość samozaparcia, żeby siedzieć przy materiałach wideo i przy okazji programować, to może to być rozwiązanie dla Ciebie.

Książki o programowaniu

Tak, klasycznie do oporu, ale książki często są dobrym źródłem wiedzy niezależnie od tematu, szczególnie na bardziej zaawansowanym poziomie, kiedy chcesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu. Jeśli chodzi o naukę programowania to możemy polecić parę tytułów które linkujemy poniżej. Książki dają Ci możliwość nauki wszędzie i zazwyczaj w związku z tym, że przechodzą przez paręnaście rąk na etapie planowania i produkcji są lepiej przygotowane niż na przykład darmowe materiały na YouTubie. Minusami książek jest brak feedbacku, możliwość zestarzenia się informacji w nich zawartych oraz fakt, że rzadko, która książka przygotuje Cię do pracy w zawodzie.

Quiz - który język programowania jest dla Ciebie?

Potrzeby

Na pytanie, czego potrzeba, by uczyć się programowania, można odpowiedzieć krótko: “To zależy”. Ale oczywiście nic nikomu po takim wyjaśnieniu. Z pewnością najważniejszym narzędziem powinien być tutaj komputer, choć i w tym przypadku można powiedzieć, że to zależy. Uczniowie klas podstawowych na pierwszych zajęciach z informatyki uczą się bowiem kodowania używając zwykłego ołówka i kartki. Umówmy się jednak, że komputer trzeba mieć:)Czy jest konieczny dostęp do internetu? Jeśli korzystamy z nagranych wcześniej wideo kursów, nie musimy się w ogóle martwić tą sprawą. Pamiętaj jednak, że kursowi wideo nie zadasz już żadnego pytania, ewentualne wątpliwości trzeba będzie więc wyjaśniać samemu. A gdzie szukać rozwiązań? Oczywiście w internecie - i tu kółko się zamyka.W miarę rozsądne łącze będzie też niezbędne podczas realizowania kursów z programowania, które organizuje Kodilla. Nasze szkolenia są prowadzone w trybie online i np. do przesłania swojego kodu Mentorowi, czy otrzymania od niego code review trzeba mieć neta.

No i tak naprawdę największymi potrzebami będą:

 1. czas - najlepiej dużo wolnego czasu, ale może być też po godzinach, wieczorami
 2. samodyscyplina - jeśli zapiszesz się na kurs, pomogą w tym terminy i Mentor
 3. satysfakcja z tego, co robisz - bo każdy może być programistą, ale nie każdy się na niego nadaje. Dla niektórych kodowanie to czysta przyjemność i relaks, dla innych tortura. Do której grupy należysz? :)

Ale zobacz również inne nasze materiały w których omawiamy powyższe kwestie:

10 rzeczy, które musisz zrobić, żeby zostać programistą [WIDEO]

Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej sprawie, jaką jest dana technologia, którą akurat zgłębiliśmy i dzięki niej zarabiamy na życie. Od tego, jaką ścieżkę technologiczną wybierzemy, będzie tak naprawdę zależał nasz dalszy los.

Ścieżka

Jakie kierunki można obrać planując swoją przyszłą karierę w branży IT? Jest wiele możliwości, różne rodzaje spojrzenia i różne podziały. Jeden z podstawowych dotyczy zadań, jakie wykonują tacy specjaliści.Z jednej strony jest bowiem front-end developer, czyli specjalista od wszystkiego, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej i kliknie enter (np. menu, czy zdjęcia). Front-end developer odpowiada za wygląd i zachowanie strony internetowej. Z drugiej strony mamy back-end developera, który odpowiada za wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. Programista, który zajmuje się zarówno front-endem, jak i back-endem nazywany jest web developerem lub fullstack developerem.

Nawet kilkanaście ofert pracy tygodniowo dla Full Stack Developerów

Z określeniem, po której stronie chcesz się znaleźć, zbieżny jest wybór języka programowania. Java to jednak back-end, a za front-endem zwykle stał JavaScript, choć i on ma już wykorzystania back-endowe.Oprócz programistycznych są jednak przecież także inne stanowiska. Testerzy oprogramowania, eksperci od cyberbezpieczeństwa, analitycy danych - wszyscy są potrzebni znacznie dalej niż tylko w branży IT:

Nowe ścieżki kariery dla programistów. O specjalistów IT upominają się kolejne branże

Wybór języka programowania

Jaki język programowania będzie dla Ciebie odpowiedni? Najpierw zastanów się, co chcesz robić i dopiero potem zdecydować jakiego języka programowania się uczyć. Twoim marzeniem jest otworzenie nowego CD Projekt Red i zrobienie spin-offu do Wiedźmina - prawdopodobnie będziesz musiał się nauczyć C++ lub C#. Aplikacje mobilne? Java lub Swift. Aplikacje lub strony internetowe? JavaScript lub Java. Każda z tych technologii ma swoje główne zastosowanie i warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery zanim zaczniesz wybierać język programowania.

Obejrzyj również nasz film, w którym opowiadamy o 5 najpopularniejszych językach programowania i o tym, co można robić w każdym z nich.

Których języków programowania warto się uczyć?

JavaScript - najprostszy język na początek

JavaScript jest językiem programowania najczęściej używanym przy tworzeniu stron WWW i aplikacji webowych. Zapewnia interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych, a od kilku lat - dzięki Node. js - jest również używany w back-endowej warstwie aplikacji. JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania. Jest to też język w którym, obok Javy jest najwięcej ofert pracy obecnie na rynku. Ze względu na te dwie rzeczy jest często wybierany przez początkujących programistów.

Java - jeden z najpopularniejszych obecnie języków programowania

Jest to język backendowy, używany do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych czy gier, ale to wszelkiej maści aplikacje korporacyjne są jej najczęstszym wykorzystaniem. Innym jej zastosowaniem mogą być aplikacje mobilne, jako, że Android działa w środowisku Javy. Jest preferowanym językiem w korporacjach i dużych firmach.

Python - Big Data, Machine Learning i sztuczna inteligencja

Python jest językiem, który w ostatnich latach bardzo szybko zyskuje na popularności i zbiera coraz to większą społeczność. To ulubiony język naukowców, statystyków, specjalistów od sieci komputerowych i... hackerów. Jeśli chcesz iść w kierunku Big Data, Machine Learningu, Sztucznej Inteligencji i zastanawiasz się który język programowania wybrać, to Python będzie najlepszym wyborem na początek.

PHP - skryptowy język programowania

PHP (PE_HA_PE) jest skryptowym językiem programowania, wykorzystywanym zazwyczaj do tworzenia stron internetowych. W PHP najczęściej tworzone są systemy zarządzania treścią, forów dyskusyjnych, aplikacje pocztowe oraz klienty baz danych. PHP jest stosunkowo łatwy do rozpoczęcia nauki.

C++

Jest to język najczęściej stosowany w systemach wbudowanych, w telekomunikacji oraz w game devie. C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy się wydajność. Język ten jest używany w największych światowych korporacjach m. in. : Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM, Intel, Nokia Siemens Network, cały automotive. Moim zdaniem ze względu na jego złożoność jest to najtrudniejszy język w zestawieniu. Od programistów C++ często wymaga się też studiów technicznych.

Wybór formy nauki

Każdy chociaż raz spotkał się z cudownymi sposobami na szybkie zdobycie konkretnej wiedzy. Nauka angielskiego podczas drzemki, poznanie sekretu inwestycji finansowych w jeden weekend, zmiana życia po przeczytaniu jednej książki? Takich rewelacji jest wiele, więc nieufność wobec tego rodzaju zapewnień jest zrozumiała zwłaszcza, gdy mowa o tak poważnym zadaniu jak programowanie. To jednak nie znaczy, że tylko tradycyjne metody są nadal najlepsze. Przed wyborem formy nauki, trzeba zapoznać się z faktami i zgłębić temat dokładnie. Pod uwagę należy wziąć zarówno swoją dyspozycyjność i możliwość pogodzenia z nimi nowego pomysłu na siebie (wieloletnie studia vs. nawet kilkutygodniowy, kilkumiesięczny kurs), jak i możliwości finansowe (kurs wideo 45 zł - pięcioletnie studia zaoczne: dziesiątki tysięcy) czy wreszcie techniczne. Możesz się uczyć surfując samodzielnie po internecie, wtedy trafisz jednak zarówno na tak dobre (choć dla początkujących trudne) źródła jak GitHub, ale może Cię ponieść w zupełnie innym kierunku, gdzie tylko stracisz cenny czas. A jeśli chcesz robić postępy w nauce, musisz swój czas bardzo szanować.

Co masz zatem do wyboru? Oto najpopularniejsze możliwości zdobywania umiejętności pozwalających zostać programistą:

Studia

Coraz więcej młodych osób zauważa, że dyplom uczelni wyższej nie jest już szczególnym atutem na obecnym rynku pracy. Warto zastanowić się nad nauką programowania - pisaliśmy w 2016 roku:

Nauka programowania zamiast studiów - dobre wyjście dla maturzysty

I patrząc na to, co się dzieje na rynku pracy, zjawisko stało się znacznie bardziej powszechne. Dyplom ukończenia studiów technicznych nadal jest w cenie, jednak już nie takiej, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najważniejsze, co liczy się dla pracodawcy, to umiejętności. Każdy student może być dobrym materiałem na seniora, ale sam dyplom mu takiego przywileju nie daje. O wiele cenniejszy będzie dokument potwierdzający nawet bezpłatny staż lub praktyki w firmie IT.

Jeśli dobrze się wyszkolisz, to będzie miało mniejsze znaczenie, pytanie - czy chcesz zdobywać umiejętności aż przez 5 lat studiując na uczelni (w znacznym stopniu teorię)?

Studia informatyczne przygotowują przyszłych absolwentów do zawodów, takich jak administrator sieci, programista, tester oprogramowania czy serwisant sprzętu, jednak nie jest to jedyna i nie zawsze najlepsza, a przede wszystkim nie jest to najkrótsza droga.

Bootcamp

Przed rozpoczęciem bootcampa nie musisz mieć ukończonych studiów informatycznych, ani żadnej szkoły technicznej - uczymy od zera. A czy wykształcenie kierunkowe jest potrzebne do znalezienia pracy w IT? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule i filmie, który publikujemy poniżej:

Wszystko, co musisz wiedzieć przed bootcampem Kodilli

Jak wygląda bootcamp od strony kursanta?

Ksiażki

Książek nigdy za dużo. I nigdy nie będziemy ich nikomu odradzać. Zwłaszcza, jeśli są to książki o programowaniu. Wśród takich podręczników można znaleźć pozycje absolutnie kultowe, po które sięgają zarówno seniorzy z wieloletnim doświadczeniem jak i osoby dopiero wkraczające do świata IT. Jest tu np. “Czysty kod” wujka Boba, albo “Sztuka kodowania” Seibela. Szerzej omawiamy je w tym artykule:

Książki dla początkujących programistów

Kursy

Dodajmy do tej listy jeszcze jedno hasło: “kursy”. W tym przypadku chodzi jednak o kursy samodzielne, bardzo często w formie nagranych na wideo lekcji. Mogą to być jednak także szkolenia w innej formie, np. poprzez jakąś platformę, do której uzyskasz dostęp. Kursy samodzielne, czy kursy wideo mają kilka zalet. Po pierwsze są zazwyczaj dość tanie (dolna granica to nawet kilkanaście złotych), po drugie dostajemy je na zawsze i możemy z nich skorzystać w dowolnym momencie, a przeważnie również przekazać innej osobie (choć niezawsze). Taki film możemy puszczać sobie od nowa wiele razy. Największym minusem jest jednak brak człowieka po drugiej stronie ekranu. Nie możemy nikomu zadać pytania.Najczęściej kurs online to po prostu dostęp do platformy, na której uczestnik kursu samodzielnie uczy się udostępnionych przez internet materiałów w formie zadań do wykonania. Najczęściej kurs jest organizowany w taki sposób, aby zadania (jeśli już wystąpią) były sprawdzane automatycznie przez system. Przeważnie kursy samodzielne mają dużo mniejszy zakres materiału (np. samodzielny kurs online z HTML może być przewidziany na ok. 10 godzin nauki, a bootcamp „z tego samego” na 200 godzin nauki ze wsparciem Mentora). Oczywiście cena kursów samodzielnych jest stosunkowo niższa, przede wszystkim dlatego, że dostęp do mentora jest albo bardzo ograniczony, albo nie ma go w ogóle. com/pl/blog/bootcamp-online-a-kurs-samodzielny-online-roznice">Bootcamp online a kurs samodzielny online - różnice

Jak długo trwa nauka programowania?

Zacznijmy od banału. Nauka programowania nie kończy się nigdy. Każdy, kto zaczął się szkolić z kodowania na poważnie i wykorzystuje te umiejętności na co dzień, wie, że tutaj nic nie jest dane na zawsze. Nowe technologie ewoluują coraz szybciej i aby za nimi nadążyć, trzeba się ciągle uczyć czegoś nowego. Jeśli jednak chodzi o stawianie pierwszych kroków, odpowiedź będzie trochę bardziej konkretna:)

Ile trwa nauka programowania?

 • Nauka na studiach informatycznych w trybie dziennym 3 lata - 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku
 • Nauka na studiach informatycznych w trybie weekendowym 3 lata - 8 godzin dziennie, ale tylko w weekendy
 • Kurs programowania w szkole online Kodilla. com z Mentorem - 9 miesięcy
 • Stacjonarne szkolenie w tygodniu 5 tygodni - 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku
 • Nauka samodzielna - tutaj ram czasowych nie ma, każdy ma inne zdolności i inne możliwości
 • Jak później znaleźć pracę jako programista?

  Jak szukać pracy w IT? Jak się dobrze do tego przygotować szczególnie jeśli jesteś na etapie przebranżowienia i o pracy jako programista nie masz jeszcze pojęcia? Jak zbudować mocne portfolio? Chcesz się przekwalifikować? Poniżej kilka najciekawszych linków:

 • Jak znaleźć pracę jako programista?
 • Jak znaleźć pracę po bootcampie? Absolwenci Kodilli podpowiadają
 • Wszystkim poszukującym odpowiedzi polecamy również nasz darmowy e-book “Jak Studiować i Znaleźć Pracę w IT”. Znajdziesz w nim m. :

 • Listę najlepszych pracodawców wybranych przez studentów
 • Zarobki programistów Facebooka, Google’a, Apple’a oraz polskich korporacji i start-upów
 • Listę serwisów z ogłoszeniami o pracę dla juniorów
 • Tipy jak wejść do branży IT i jak mieć na to wszystko czas
 • Z e-booka skorzystają studenci wszystkich kierunków, zarówno humanistycznych, jak i technicznych, którzy chcą pracować w branży IT. Znajdziesz w nim podpowiedzi jak pogodzić naukę programowania ze studiami. Jeśli zaczniesz się uczyć teraz, w wieku 26 lat podejmiesz pracę jako junior developer. To może być dopiero początek kariery programisty. Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie lub w firmie z fajną atmosferą i benefitami. Chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę w IT?

  Pobierz e-book

  Oprócz swojego wiersza polecenia i interfejsów menu programu AutoCAD zapewnia możliwość korzystania z interfejsów programowaniaaplikacji (API), których można używać do sterowania rysunkami i bazami danych. Rodzaj interfejsu wykorzystywanego przez użytkownikazależy od potrzeb aplikacji i doświadczenia w programowaniu.

  Przedstawione w tym rozdziale interfejsy programowania to ActiveX® Automation, VBA (Visual Basic® for Applications), AutoLISP®, Visual LISP™, ObjectARX™ oraz. NET. Rodzaj interfejsu wykorzystywanego przez użytkownika zależy od potrzeb aplikacji i doświadczeniaw programowaniu.

  • ActiveX Automation

   ActiveX Automation jest technologią stworzoną przez firmę Microsoft® i opartą na architekturze COM (component object model). Z jej pomocą można dokonywać dostosowywania programu AutoCAD, dzielićinformacje o rysunku z innymi aplikacjami i automatyzować zadania.

  • AutoCAD VBA

   Microsoft Visual Basic for Applications (VBA) jest środowiskiem programowania opartym na obiektach, utworzonym w celu zapewnieniabogatych możliwości projektowania. Główna różnica między VBA i VB (Visual Basic 6) polega na tym, że VBA działa w tej samejprzestrzeni procesów co AutoCAD, zapewniając mu kompatybilne i szybkie środowisko programowania.

  • AutoLISP i Visual LISP

   AutoLISP jest łatwą do opanowania odmianą języka programowania LISP, posiadającą różnorodne funkcje. Ponieważ program AutoCADposiada wbudowany interpreter języka LISP, można wprowadzać kod języka AutoLISP bezpośrednio wierszu polecenia albo też wczytywaćgo z plików zewnętrznych. Visual LISP (VLISP) to narzędzie opracowane w celu usprawnienia projektowania w programie AutoLISP.

  • ObjectARX

   Technologia ObjectARX umożliwia oprogramowaniu projektowemu wspólną obsługę obiektów. Można uruchamiać aplikacje ObjectARXpochodzące od innych producentów lub tworzyć własne.

  • . NET

   Microsoft. NET Framework umożliwia utworzenie aplikacji, które współpracują z programem AutoCAD, przy użyciu języków programowania,takich jak VB. NET i C#.


  Drogi Użytkowniku,

  klikając przycisk „AKCEPTUJĘ”  zgadzasz się, aby serwis Ceneo. pl sp z. o. i jego Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż Ceneo. pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie Ceneo. pl.

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi Ceneo. pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.

  Wyrażając zgodę, otrzymasz reklamy produktów, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź Zaufanych Partnerów Ceneo. pl. Pamiętaj, że oni również mogą korzystać ze swoich zaufanych podwykonawców.Informujemy także, że korzystając z serwisu Ceneo. pl, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii oraz na wykorzystywanie ich do dopasowywania treści marketingowych i reklam, o ile pozwala na to konfiguracja Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej w Polityce Plików Cookies.Więcej o przetwarzaniu danych osobowych przez Ceneo. pl, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz tutaj.Więcej o plikach cookies, w tym o sposobie wycofania zgody, znajdziesz tutaj.Pamiętaj, że klikając przycisk „Nie zgadzam się” nie zmniejszasz liczby wyświetlanych reklam, oznacza to tylko, że ich zawartość nie będzie dostosowana do Twoich zainteresowań.

  Nie zgadzam się

  Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik programowania i interfejsów Ge Jvm1650bb003